ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΑ

Το ΕΙΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ & το ΕΙΔΙΚΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΝ ΘΕΡΜΑ

Την Ιερά Μητρόπολη Εδέσσης, Πέλλης & Αλμωπίας

για την ευγενική δωρεά στο σχολείο μας Πασχαλινών λαμπάδων, οι οποίες στολίστηκαν από τους μαθητές μας, με τη συνδρομή των γονέων και του προσωπικού του σχολείου μας, στο πλαίσιο του Πασχαλινού Bazaar Αγάπης 2023.

Συνεχίστε την ανάγνωση του “ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΑ”

Το πασχαλινό Παζάρι μας 2023

Και φέτος το Πάσχα, για άλλη μια χρονιά, το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Αλεξάνδρειας διοργάνωσε ένα επιτυχημένο πασχαλινό παζάρι με τη συνεργασία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, του προσωπικού και των μαθητών του σχολείου.

Συνεχίστε την ανάγνωση του “Το πασχαλινό Παζάρι μας 2023”

Εργαστήρια δεξιοτήτων-3ος Κύκλος

Στα πλαίσια του 3ου κύκλου των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, που αφορούσε τη θεματική ενότητα «Δημιουργώ και Καινοτομώ – Δημιουργική Σκέψη και Πρωτοβουλία», ασχοληθήκαμε με την επιχειρηματικότητα και συγκεκριμένα με τη δημιουργία χειροποίητων λαμπάδων. Γονείς, εκπαιδευτικοί και μαθητές ανέλαβαν δράση στη μικρή επιχείρηση!

Συνεχίστε την ανάγνωση του “Εργαστήρια δεξιοτήτων-3ος Κύκλος”

Βάψαμε τα αυγουλάκια μας….διαφορετικά!

Την Τετάρτη 5 Απριλίου, οι μαθητές του σχολείου μας μαζί με τη βοήθεια του εκπαιδευτικού προσωπικού του σχολείου, έβαψαν χρωματιστά αυγά με έναν διαφορετικό τρόπο! Με απλά υλικά όπως χρωματιστές κλωστές και αλουμινόχαρτο βγήκε αυτό το παιχνιδιάρικο αποτέλεσμα.

Τα παιδιά συμμετείχαν ενεργά στην παραδοσιακή τεχνοτροπία βαψίματος Πασχαλινών αυγών, ζώντας μια διασκεδαστική εμπειρία.

Και ορίστε το αποτέλεσμα! Για πείτε σας αρέσουν;

Εμάς μας άρεσαν πολύ!

Συνεχίστε την ανάγνωση του “Βάψαμε τα αυγουλάκια μας….διαφορετικά!”

Μύρισε Πάσχα…στην κουζίνα του σχολείου μας!

Όσο το Πάσχα πλησιάζει, το σχολείο μας μπαίνει σε εορταστικό κλίμα οργανώνοντας βιωματικές δράσεις για τους μαθητές μας, με θέμα το Πάσχα και τα Έθιμα του.

Συνεχίστε την ανάγνωση του “Μύρισε Πάσχα…στην κουζίνα του σχολείου μας!”

2 Απριλίου-Παγκόσμια Ημέρα Ευαισθητοποίησης για τον Αυτισμό.

Κοινή δράση πραγματοποιήθηκε σήμερα από την Β τάξη του 1ου Δ.Σ. Αλεξάνδρειας και μαθητές του δικού μας σχολείου στα πλαίσια της ευαισθητοποίησης για τον Αυτισμό.

Ευχαριστούμε τις εκπαιδευτικούς κ. Γιάννα Σύγγα, Ζιώγου Ματίνα και Γενοβέφα Πίτση και τον Μουσικό του 1ου Δ.Σ. κ.Νίκο Κούγκα.

Συνεχίστε την ανάγνωση του “2 Απριλίου-Παγκόσμια Ημέρα Ευαισθητοποίησης για τον Αυτισμό.”