Γνωρίζοντας το Halloween….Trick or Treat? – Φάρσα ή Κέρασμα.

Την προηγούμενη εβδομάδα οι μαθητές του σχολείου μας με τη βοήθεια της καθηγήτριας Αγγλικών γνώρισαν με βιωματικό τρόπο ένα έθιμο άλλων χωρών, το Halloween. Ακουσαν τραγουδάκια στα Αγγλικά, έμαθαν νέες λέξεις, έκαναν κατασκευές και είπαν με ενθουσιασμό σε όλο το σχολείο “Trick or Treat” ( Φάρσα ή Κέρασμα) συγκεντρώνοντας λιχουδιές και γλυκάκια.

Συνεχίστε την ανάγνωση του “Γνωρίζοντας το Halloween….Trick or Treat? – Φάρσα ή Κέρασμα.”

Ευχαριστήριο

Οι μαθητές και το προσωπικό του Ειδικού σχολείου Αλεξάνδρειας, αισθανόμαστε βαθιά
την ανάγκη να ευχαριστήσουμε θερμά το προσωπικό του ΚΤΕΛ Αλεξάνδρειας που συνέβαλε καθοριστικά ώστε να πραγματοποιηθεί η δράση μας «Μαθαίνω να ταξιδεύω με το λεωφορείο».
Η συγκεκριμένη εκπαίδευση εντάσσεται στα πλαίσια του προγράμματος «Γνωρίζω την Πόλη μου», η υλοποίηση του οποίου θα ήταν αδύνατη εάν δεν είχαμε την συνεργασία του προσωπικού του ΚΤΕΛ Αλεξάνδρειας, (εκδοτήριο και τους δύο οδηγούς), που με αγάπη, κατανόηση, ευαισθησία και ενθουσιασμό μας βοήθησαν και πραγματοποιήσαμε με επιτυχία την εκπαίδευση των μαθητών μας σε πραγματικές συνθήκες.

Συνεχίστε την ανάγνωση του “Ευχαριστήριο”

Παρέλαση 28ης Οκτωβρίου 2022-Αλεξάνδρεια

Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η παρέλαση για τον εορτασμό της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940. Οι μαθητές του σχολείου μας παρέλασαν και το χάρηκαν πολύ!

Συνεχίστε την ανάγνωση του “Παρέλαση 28ης Οκτωβρίου 2022-Αλεξάνδρεια”

Παρέλαση 18 Οκτωβρίου- Απελευθέρωση της Αλεξάνδρειας

Την Τρίτη 18 Οκτωβρίου 2022, πραγματοποιήθηκε η παρέλαση στην Αλεξάνδρεια στην κεντρική οδό Βετσοπούλου.

Το θερμό χειροκρότημα του κόσμου απέσπασαν οι μαθητές μας που παρέλασαν για την Απελευθέρωση της Αλεξάνδρειας.

Βοήθησαν πολύ και οι καιρικές συνθήκες που ήταν άριστες.

Συνεχίστε την ανάγνωση του “Παρέλαση 18 Οκτωβρίου- Απελευθέρωση της Αλεξάνδρειας”