Όλοι ίσοι – Όλοι διαφορετικοί

Ο 2ος κύκλος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων (Δεκέμβριος – Φεβρουάριος) αφορούσε τη θεματική ενότητα «Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ – Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη» και πιο συγκεκριμένα την υποενότητα Αλληλοσεβασμός και Διαφορετικότητα, Ανθρώπινα Δικαιώματα. Παρακάτω αναφέρονται τα προγράμματα που υλοποιήθηκαν από το κάθε τμήμα του σχολείου μας στο πλαίσιο του ωρολογίου προγράμματος.

• 1ο, 2ο, 3ο , 4ο τμήμα: Τίτλος: «Μαθαίνω να σέβομαι τον Άλλον».
  • 5ο τμήμα: Τίτλος: «Όλοι ίσοι όλοι διαφορετικοί».
  • 6ο, 7ο τμήμα: Τίτλος: «Εγώ κι εσύ… όλοι είμαστε μοναδικοί κι έχουμε τα ίδια δικαιώματα πάνω στη γη».

Κοινοί μας στόχοι είναι η προώθηση της ισότητας στην ανθρώπινη αξιοπρέπεια και η δημιουργία ενός σχολικού περιβάλλοντος αλληλοσεβασμού. Κατά τη διάρκεια των εργαστηρίων πραγματοποιήθηκαν δράσεις μέσω μεθόδων βιωματικής μάθησης (θεατρικό παιχνίδι, αυτοσχεδιασμός, παιχνίδια ρόλων – δραματοποίηση παραμυθιών, παγωμένες εικόνες, εικαστικά, μουσικοκινητικά παιχνίδια). Οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά τόσο ατομικά όσο και ομαδικά, βίωσαν, δημιούργησαν, παρατήρησαν, εκφράστηκαν και ανέπτυξαν την ενσυναίσθηση. Καλλιεργήθηκε η αγάπη κι ένα κλίμα αμοιβαίου σεβασμού, αλληλοκατανόησης και συνεργασίας ανάμεσα στα μέλη της ομάδας των μαθητών. Οι μαθητές ανέπτυξαν τις γνώσεις τους, τις δεξιότητες επικοινωνίας και την αλληλεπίδραση μεταξύ τους αποδεχόμενοι τις ομοιότητες και διαφορές τους. Επιπλέον, μέσω των προγραμμάτων για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα οι μαθητές γνώρισαν, κατανόησαν τις βασικές ανάγκες κι  έμαθαν τα δικαιώματά τους. Τέλος, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία στις 3 Δεκεμβρίου, οι μαθητές δημιούργησαν στις τάξεις τους αφίσες σχετικές με την ημέρα και με την βοήθεια των δασκάλων, τις τοποθέτησαν σε διάφορα σημεία της πόλης.http://dim-eid-alexandr.ima.sch.gr/?p=1546*

Η δράση είχε ως στόχο να ευαισθητοποιήσει την τοπική κοινωνία στέλνοντας ένα μήνυμα για “τη δύναμη που βρίσκεται στις διαφορές και όχι στις ομοιότητες” (Stephen Covet). Παρακάτω μπορείτε να παρακολουθήσετε τις δραστηριότητες των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων που υλοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια των προγραμμάτων.

Το αποκριάτικο γαϊτανάκι μας!

Την Τσικνοπέμπτη στο σχολείο μας γίναμε για λίγο μασκαράδες! Φορέσαμε ό,τι είχαμε και διασκεδάσαμε στην αυλή μας.

Τραγουδήσαμε, γελάσαμε και στο τέλος χορέψαμε το παραδοσιακό, αποκριάτικο γαϊτανάκι όλοι μαζί!

Καλή Σαρακοστή σε όλους!

Ευχαριστούμε!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ

Ο Σύλλογος γονέων, οι μαθητές και το προσωπικό του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Αλεξάνδρειας ευχαριστούν τις κυρίες Καρανικολακοπούλου Φιλιώ της ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ, Κισικίδου Γεωργία του καφέ-μεζεδοπωλείου «Γιαρντίμ» καθώς και το Σύλλογο Διδασκόντων του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας για τις ευγενικές δωρεές/προσφορές προς το σχολείο μας.

Είναι πολύ σημαντικό η αγάπη προς τον συνάνθρωπο να αποδεικνύεται έμπρακτα μέσα από πράξεις και έργα που φανερώνουν ότι η ευαισθησία της κοινωνίας μας είναι εδώ.