Ένα αναπάντεχο unboxing κι ένα μεγάλο ευχαριστώ!

Το Ειδικό Δηµοτικό Σχολείο Αλεξάνδρειας Ηµαθίας ευχαριστεί δηµόσια και από καρδιάς τον Παύλο Παπαπαύλου και την εταιρεία Public Media Markt (PMM) η οποίοι σε καιρούς τους οποίους η Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση πλήττεται (πολλά σχολεία µε ακατάλληλα κτίρια, ελλιπείς υποδοµές κ.α.) απέδειξαν έµπρακτα την αγάπη, την ενσυναίσθηση και την αλληλεγγύη.

Έπειτα από ανάρτηση εκπαιδευτικού του σχολείου µας στην οµάδα του facebook PlaystationNationGR και αφού ο Παναγιώτης τα πήγε εξαιρετικά στην παρέλαση έχουµε πλέον 2 Playstation 5, ένα για το σχολείο µας και ένα για τον ίδιο!

Όλα ξεκίνησαν από αυτήν την ανάρτηση:

Λίγα στοιχεία για την εκπαιδευτική χρήση του gaming

Οι ειδικοί υποστηρίζουν πως πολλά παιχνίδια ενισχύουν τη µάθηση, την ανάπτυξη, τη µνήµη και την κοινωνικότητα των παιδιών. Ιδέες ότι το gaming είναι µόνο για να πυροβολούµε έχουν πλέον ξεπεραστεί καθώς στην αγορά κυκλοφορούν εξαιρετικά εκπαιδευτικά παιχνίδια. Πρόσφατη έρευνα σε 4000 εφήβους από το Πανεπιστήµιο του Μοντρεάλ έδειξε πως ενώ τα µέσα κοινωνικής δικτύωσης προκαλούν άγχος, το gaming αντιθέτως προκαλεί χαρά και ικανοποιήση (Boers, Afzali, Newton & Conrod, 2019).

Όλη αυτή η αγάπη που πήραν τα παιδιά δεν θα ήταν εφικτή χωρίς τους:

• Παύλος Παπαπαύλου (Δηµοσιογράφος και Παρουσιαστής της εκποµπής Game R1 – Cosmote TV) ο οποίος έτρεξε, οργάνωσε, κινητοποίησε µε αποτέλεσµα το όνειρο να γίνει πραγµατικότητα!

• Ιλίνα Ποµάσκα (Head of Brand PR & Engagement PMM)

• Αλέξανδρος Δρόσος (Senior Commercial Manager PMM)

• Μιχάλης Αφάζα (Υπάλληλος της αλυσίδας PMM και ιδιοκτήτης του γκρουπ PlayStationNationGR)

• Γιώτα Μάρκου (PR Assistant PMM)

• Όλη την οµάδα PlaystationNationGr για τη θερµή ανταπόκριση των µελών της

• Μαριλένα Σάλτα (εκπαιδευτικός µουσικής του Σχολείου µας) η οποία έκανε την αρχική ανάρτηση στην οµάδα PlayStationNationGR αναζητώντας ένα PS5 για λίγη ώρα

• Βασίλης Αργιαντόπουλος (Διευθυντής του Σχολείου µας) ο οποίος είχε και την αρχική ιδέα προσφέροντας ένα κίνητρο στον Παναγιώτη.

Στο βίντεο ο Παναγιώτης κατά τη διάρκεια του unboxing καθώς και η απερίγραπτη χαρά των παιδιών! Απολαύστε υπεύθυνα! 🙂

Με εκτίµηση,

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Ειδικού Δηµοτικού Σχολείου Αλεξάνδρειας

Παραποµπές

Boers, E., Afzali, M. H., Newton, N., & Conrod, P. (2019). Association of screen time and depression in adolescence. JAMA pediatrics, 173(9), 853-859.

Δράση για την Παγκόσμια Ημέρα Νερού

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα του νερού στις 22 Μαρτίου πραγματοποιήθηκαν στο χώρο του σχολείου διάφορες δράσεις με σκοπό την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των μαθητών για την σπουδαιότητα του νερού ως το πολυτιμότερο αγαθό στον πλανήτη μας αλλά και για την ορθολογική χρήση του.

Έτσι λοιπόν οι μαθητές μας διδάχθηκαν τον κύκλο του νερού, τον τρόπο που έρχεται αυτό στα σπίτια μας και την σημαντικότητα της μόλυνσης και προστασίας του νερού για την επιβίωση όλων των οργανισμών.

Οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά και μέσα από βιωματικές δραστηριότητες (θεατρικό δρώμενο, παραμύθι της Νερουλίτσας, τραγούδια σχετικά με νερό) διασκέδασαν υιοθετώντας μια θετική στάση για τους τρόπους εξοικονόμησης του. Τέλος έφτιαξαν ένα στεφάνι όπου έμαθαν ότι το νερό κάνει κύκλο και επιστρέφει πάλι στη γη δίχως να χάνεται ποτέ αρκεί να ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!

Παρελάσαμε!

Το σχολείο μας για ακόμη μια χρονιά άνοιξε την παρέλαση της 25ης Μαρτίου στην πόλη μας με τη συμμετοχή των μαθητών μας!

Αυτή τη φορά όμως παρελάσαμε φορώντας παραδοσιακές στολές οι οποίες ήταν ευγενική προσφορά του κ. Νίκου Τριανταφυλλόπουλου.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ.Τριανταφυλλόπουλο για τη δυνατότητα που μας έδωσε να απολαύσουμε περισσότερο τη φετινή συμμετοχή μας!