ΕΝΑΣ ΣΚΥΛΟΣ ΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

Το σχολείο μας σήμερα επισκέφτηκε ένας υπέροχος σκυλάκος και ο άνθρωπός του, η κ. Κατερίνα Παπαποστόλου, εκπαιδευτικός και εκπαιδεύτρια σκύλων. Η υλοποίηση του προγράμματος  γίνεται  από την Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρία (ΑΜΚΕ- Ζω.ΕΣ), με θέμα «Θεραπευτική Αγκαλιά». Το εν λόγω πρόγραμμα έχει εγκριθεί από το Υπουργείο Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων και απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες Ειδικών Σχολείων.

Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας , είχαν την ευκαιρία να ακούσουν και να μάθουν για τα αδέσποτα ζώα, για την αγάπη που πρέπει να τους προσφέρουμε, για την αγάπη που μπορούν να μας χαρίσουν και για τα δικαιώματά τους, που πολλές φορές εσκεμμένα ή μη, καταπατάμε. Αυτό βέβαια που ευχαριστήθηκαν περισσότερο απ? όλα, όπως μαρτυρούν άλλωστε και οι φωτογραφίες, ήταν η συντροφιά, τα χάδια και τα παιχνίδια του υπέροχου ?Πόθου?, ο οποίος συνηθισμένος πια στα παιδιά, ήταν πανέτοιμος να τα γνωρίσει και να τους χαρίσει απλόχερα την αγάπη του.

Πολλές φορές ξεχνάμε ότι το σχολείο δεν είναι μόνο στείρα γνώση ή ένα μέρος που τα παιδιά περνούν την ώρα τους. Ρόλος του σχολείου, εκτός όλων των άλλων, είναι να βοηθήσει τα παιδιά να γίνουν το καλύτερο που μπορούν να γίνουν και να μάθουν να αγαπούν και να σέβονται τους γύρω τους, είτε είναι άνθρωποι, είτε είναι ζώα. Αυτήν ακριβώς την ευκαιρία είχαν οι μαθητές μας σήμερα!

Ακόμα, γνωρίζουμε πως τα ζώα, είτε αυτά είναι άλογα, είτε δελφίνια, είτε σκύλοι, εκτός από εξαιρετική συντροφιά, λειτουργούν και θεραπευτικά στους ανθρώπους, πόσο μάλλον στα παιδιά! Ακόμα και σε μία μικρή και σύντομη συνάντηση, όπως αυτή που είχαμε εμείς σήμερα με τον Πόθο, είδαμε πολλούς από τους μαθητές μας, από διστακτικοί και φοβισμένοι να ανοίγονται, να χαίρονται και να απολαμβάνουν την επαφή με το ζώο!

Ευχαριστούμε πολύ την κ. Κατερίνα Παπαποστόλου, ελπίζουμε να μας επισκεφτεί μαζί με τους τετράποδους, νέους φίλους μας ξανά και ας θυμόμαστε πάντα πως ο πολιτισμός μίας κοινωνίας φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα παιδιά και τα ζώα!

Γενέθλια Ματέο

Σήμερα στο σχολείο μας γιορτάσαμε τα γενέθλια του χαμογελαστού μαθητή μας Ματέο! Η μητέρα του με τη δασκάλα του κα Έυη και το υπόλοιπο προσωπικό του σχολείου διοργάνωσαν ένα υπέροχο πάρτι προς τιμήν του! Οι μαθητές τραγούδησαν για τον Ματέο, έφαγαν τα αλμυρά εδέσματα που είχε ετοιμάσει η μητέρα του γι αυτούς, ήπιαν από ένα δροσερό χυμό και στο τέλος γλυκάθηκαν με την πιο λαχταριστή τούρτα! Εμείς ευχόμαστε στον Ματέο μας να είναι χιλιόχρονος, γερός και πάντα τόσο χαμογελαστός!

ΠΑΣΧΑΛΙΝΟ ΠΑΖΑΡΙ ΑΓΑΠΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΕΙΔΙΚΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ – ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

Το Πάσχα πλησιάζει και μαζί του έρχεται και το πασχαλινό παζάρι αγάπης και αλληλεγγύης του σχολείου μας που έχει γίνει πλέον θεσμός τα τελευταία χρόνια.

Η δραστήρια ομάδα γονέων και φίλων του σχολείου σε συνεργασία με τους  Εκπαιδευτικούς  του Ειδικού  Δημοτικού ? Νηπιαγωγείου Αλεξάνδρειας, έχουν ετοιμάσει για εσάς διάφορες χειροποίητες κατασκευές  που θα στολίσουν με αγάπη τον χώρο σας και θα χαρίσουν μια ευχάριστη νότα στην πασχαλινή σας διακόσμηση και όχι μόνο?

Στην υπαίθρια έκθεσή μας θα βρείτε χειροποίητα κοσμήματα, κούπες ζωγραφισμένες στο χέρι, πασχαλινές λαμπάδες, διάφορα μαγνητικά διακοσμητικά  και πολλά άλλα όμορφα πράγματα που θα σας περιμένουν να τα γνωρίσετε από κοντά!

Σας προσκαλούμε λοιπόν στο παζάρι μας, που θα λειτουργεί στο χώρο του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου από τη Δευτέρα 15 Απριλίου μέχρι την Παρασκευή 19 Απριλίου και από τις 09:30- 12:30, στο χώρο του Ειδικού Σχολείου (αυλή 1ου  ? 5ου Δημοτικού Σχολείου)  και την  Κυριακή 21 Απριλίου (Κυριακή των Βαϊων) μπροστά στο Πνευματικό Κέντρο Αλεξάνδρειας  να γνωριστούμε και να δείτε από κοντά τις δημιουργίες μας!

Οφείλουμε να σας θυμίσουμε ότι τα έσοδα από τα είδη που θα πουληθούν θα χρησιμοποιηθούν για τις ανάγκες του σχολείου μας.

Ελπίζουμε να αγκαλιάσετε και φέτος αυτή μας την προσπάθεια και όλοι και όλες  μαζί να μπορέσουμε να κάνουμε πράξη το βαθύτερο νόημα των Άγιων αυτών ημερών, την Αγάπη και την Αλληλεγγύη!