Εορταστικό πρωινό της Εθνικής Ασφαλιστικής

19/12/2016

ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ- NHΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΝ

Με τον καλύτερο τρόπο οι μαθητές και οι μαθήτριες βιώνουν το εορταστικό κλίμα των ημερών , περιμένοντας τη γιορτή Χριστουγέννων ,τη γιορτή της αγάπης ,της συγχώρησης ,της ευσπλαχνίας και της αλληλεγγύης.

Η αφορμή για μια ακόμη όμορφη και δημιουργική  έξοδο από το σχολείο ,ήταν η πρόσκληση από τους συνεργάτες  της ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ, κ. Καρανικολακοπούλου Φιλιώ και  κ. Πανταζόπουλο Θωμά  για ένα εορταστικό πρωϊνό .

Τη Δευτέρα  19 Δεκεμβρίου άφησαν για λίγο την τάξη τους και τις δραστηριότητες και περπάτησαν μέχρι το καφέ « GARDEN » στο Κέντρο της πόλης μας.

Εκεί με την απλόχερη φιλοξενία  της κ.Φιλιώ και του κ.Θωμά και στο όμορφο περιβάλλον του καφέ ¨ GARDEN ?  τις/τους περίμενε μια όμορφη έκπληξη. Οι συνεργάτες της ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ, είχαν ετοιμάσει όμορφες, γευστικές απολαύσεις με  δώρα. Με την πολύ καλή και με  αγάπη περιποίηση από το προσωπικό του καφέ « GARDEN » οι μαθήτριες/τες πέρασαν όμορφα, χαρούμενα, γιορτινά!

Με τη χαρά τους να αυξάνεται όταν η κ.Φιλιώ και ο κ.Θωμάς τους /τις έδωσαν από ένα δώρο στον καθένα και στην καθεμιά. Μετά από το όμορφο πρωϊνό επιστρέψαμε στο σχολείο μας  ετοιμάζοντας τη Χριστουγεννιάτικη γιορτή μας με περισσότερη όρεξη και διάθεση .

Για αυτές τις όμορφες στιγμές ευχαριστούμε τους συνεργάτες της ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ κ. Καρανικολακοπούλου  Φιλιώ  και Πανταζόπουλο Θωμά που στις δύσκολες οικονομικά εποχές που περνάμε επέλεξαν να αφιερώσουν στις μαθήτριες/τες μας το χρόνο τους, τα εδέσματά τους και να τις/τους κάνουν να περάσουν τόσο όμορφα και να χαρούν τις Άγιες μέρες των Χριστουγέννων.

Οι μαθητές ,οι μαθήτριες ,οι εκπαιδευτικοί και οι γονείς τους ευχόμαστε από καρδιάς Χρόνια Πολλά, Καλή χρονιά. Καλά κι Ευλογημένα Χριστούγεννα! Με υγεία και με? τα σμύρνα της ελπίδας, το λιβάνι της πίστης και της αγάπης το χρυσάφι συντροφιά ! Γιατί είναι σίγουρο πως με την ελπίδα, την πίστη και την αγάπη μπορεί κανείς να δει ότι πίσω απ’ την καταχνιά υπάρχει πάντα… το φως!

Υποδεχόμαστε την Ημέρα Ευαισθητοποίησης για το 2016

03/12/2016

ΘΕΜΑ : «Ευαισθητοποίηση στη διαφορετικότητα »

Το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Αλεξάνδρειας στα πλαίσια της ημέρας των Ατόμων με Αναπηρία, στις 3 Δεκέμβρη, διοργανώνει και φέτος δραστηριότητες ευαισθητοποίησης μαθητών/τριών  σε σχέση με την Αναπηρία.

DSCN2271

Από την  Τετάρτη   23 Νοεμβρίου (24 Νοεμβρίου Πέμπτη , Ημέρα απεργίας ΑΔΕΔΥ δεν θα γίνουν δραστηριότητες) έως και την  Πέμπτη  1 Δεκεμβρίου  προσκαλούμε ένα τμήμα από τις τάξεις Δ΄, Ε΄ , Στ΄  κάθε σχολείου για ένα δίωρο από τις 10:00 π.μ έως τις 12:00 μ.μ στην αίθουσα του Ειδικού Σχολείου, (το τμήμα αυτό να συμμετέχει για πρώτη φορά σε ανάλογες δραστηριότητες  ευαισθητοποίησης).

Μέσα από τις δραστηριότητες  οι μαθητές των Δημοτικών σχολείων της πόλης  μας θα παίξουν, θα δράσουν και θα βιώσουν την έννοια της Αναπηρίας.

DSCN2285

Με την ενεργή συμμετοχή των δασκάλων και του προσωπικού του Ειδικού σχολείου, αλλά και τη συνδρομή των εκπαιδευτικών των τάξεων, θα μπορέσουν να αντιληφθούν πώς νιώθει, ζει, βιώνει ένα άτομο με αναπηρία διάφορες καταστάσεις της ζωής.. θα αντιληφθούν τα ερεθίσματα όπως ένα άτομο με προβλήματα όρασης ή ακοής, θα κινηθούν στο χώρο και θα εκτελέσουν εργασίες όπως ένα άτομο με κινητικά προβλήματα και θα αντιληφθούν γεγονότα όπως κάποιο άτομο με αναπτυξιακές διαταραχές (φάσμα αυτισμού).

Στις 2 Δεκεμβρίου ημέρα Παρασκευή  και ώρα 10:00, όλα  τα τμήματα που συμμετείχαν στην όλη αυτή βιωματική διαδικασία θα παρακολουθήσουν  βίντεο και ταινίες μικρού μήκους με θέμα την Αναπηρία (στις διάφορες μορφές της) στην αίθουσα Συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου Αλεξάνδρειας.

Για καλύτερο προγραμματισμό περιμένουμε συμμετοχές μέχρι την Δευτέρα 21  Νοεμβρίου 2016 στο τηλέφωνο του σχολείου : 2333025672 ή 6936967779 τηλέφωνο Διευθυντή ή στο email του σχολείου  mail@dim-eid-alexandr.ima.sch.gr

DSCN2365

DSCN2347