Μαθαίνουμε για την ανακύκλωση!

Στο πλαίσιο του ωρολογίου προγράμματος του Ειδικού Δημοτικού σχολείου (Οκτώβριος – Νοέμβριος 2021) υλοποιήθηκε ο 1ος κύκλος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, που αφορούσαν την θεματική ενότητα «ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ» και ειδικότερα το πρόγραμμα «1,2,3 ….. Ανακύκλωσε!».

Το  περιεχόμενο του προγράμματος προσαρμόστηκε στις ανάγκες, τις ικανότητες και τα ενδιαφέροντα των μαθητών μας και βασίστηκε στις αρχές της βιωματικής μάθησης. Κατά τη διάρκεια των εργαστηρίων οι μαθητές έμαθαν για την ανακύκλωση και αντιλήφθηκαν τη σημασία και την αξία της προστασίας του περιβάλλοντος μέσα από ευχάριστες, βιωματικές, ανακαλυπτικές, ατομικές αλλά και ομαδικές δραστηριότητες καθώς και παιχνίδια!

Επιπλέον, προσπαθήσαμε να ενισχύσουμε  τη σύνδεση της εκπαιδευτικής κοινότητας με την τοπική κοινωνία, δίνοντας τη δυνατότητα για δράσεις διάδρασης και κοινής αντιμετώπισης των μεγάλων κοινωνικών & περιβαλλοντικών θεμάτων (σύμφωνα με  τους 17 Παγκόσμιους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης του ΟΗΕ). Οι μαθητές με δικά τους πλαστικά απορρίμματα δημιούργησαν ψαράκια με νάιλον σακούλες στο στόμα, τα οποία αποτέλεσαν έργο τέχνης. Συμμετείχαν με τις δημιουργίες τους σε υπαίθρια έκθεση στην πλατεία Ωρολογίου στη Βέροια, όπου πραγματοποιήθηκαν δράσεις ευαισθητοποίησης σε σχέση με τη θαλάσσια ρύπανση από πλαστικά και πιο συγκεκριμένα με τα πλαστικά απορρίμματα που καταλήγουν στο θαλάσσιο τμήμα της προστατευόμενης περιοχής του Εθνικού πάρκου Γαλλικού, Αξιού, Λουδία, Αλιάκμονα. Οι δράσεις οργανώθηκαν από το κέντρο MIO-ECSDE  (Mediterranean Education initiative on Enveronment and Sustaiability) και τον κύριο Χάρη Κουρουζίδη. Οι κατασκευές λειτούργησαν παρεμβατικά στον χώρο αλλά και διαδραστικά, αφού οι θεατές μπορούσαν να μπουν και να περπατήσουν στην εγκατάσταση που δημιουργήθηκε από τα έργα των παιδιών.

Παρακάτω μπορείτε να παρακολουθήσετε το βίντεο με τις δράσεις μας που υλοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια του προγράμματος.

3 Δεκεμβρίου: Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία.

Υπάρχει μόνο ένας τρόπος να βλέπουμε τα πράγματα, μέχρι να μας δείξει κάποιος πώς να τα κοιτάμε με διαφορετικά μάτιαPablo Picasso

Η Παγκόσμια ημέρα Ατόμων με Αναπηρία στις 3 Δεκεμβρίου, είναι μια ημέρα που στόχο έχει να ευαισθητοποιήσει και να αφυπνίσει το ευρύ κοινό σε σχέση με τις ίσες ευκαιρίες και τα δικαιώματα των ατόμων με αναπηρία.

Προσβλέπουμε σε ένα μέλλον, όπου όλοι οι δημόσιοι χώροι ανά τον κόσμο θα είναι προσβάσιμοι για ΑμεΑ (δημόσια κτίρια, παραλίες, δρόμοι, μέσα μαζικής μεταφοράς κ.τ.λ.), όπου θα υπάρχουν ίσες ευκαιρίες στην κοινωνική, οικονομική και πολιτική ζωή, προάγοντας κοινωνίες που λειτουργούν με τις αρχές του σεβασμού, της αλληλεγγύης και της αποδοχής όλων των μελών τους.

Η προσπάθεια για την εξασφάλιση ενός προσβάσιμου μέλλοντος είναι ευθύνη όλων μας.

Με αφορμή την ημέρα αυτή, οι μαθητές και το προσωπικό του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Αλεξάνδρειας, θέλησαν να στείλουν ένα μήνυμα για “τη δύναμη που βρίσκεται στις διαφορές και όχι στις ομοιότητες” (Stephen Covet).

Έτσι οι μαθητές δημιούργησαν στις τάξεις τους αφίσες σχετικές με την ημέρα και με την βοήθεια των δασκάλων, τις τοποθέτησαν σε διάφορα σημεία της πόλης.