“Ευ ζην”

Ο 4ος και τελευταίος κύκλος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων αφορούσε τη θεματική ενότητα «Ζω καλύτερα – Ευ ζην».

Πιο συγκεκριμένα το 1ο, 2ο, 3ο, 4ο και 5ο τμήμα ασχολήθηκε με την υποενότητα «Υγιεινή Διατροφή». Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να μάθουν να διαχωρίζουν τις τροφές σε υγιεινές και ανθυγιεινές, να μάθουν τις ομάδες τροφών της διατροφικής πυραμίδας, να προσέχουν την υγιεινή τους και τέλος να μάθουν να φτιάχνουν ένα υγιεινό πρωινό.  Τα παιδιά έδειξαν πολύ ενδιαφέρον μέσα από τις δραστηριότητες και τα αποτελέσματα ήταν πολύ ικανοποιητικά.

Το 6ο και 7ο  τμήμα ασχολήθηκε με  την υποενότητα: «Γνωρίζω το σώμα μου-Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση». Σύμφωνα με έρευνα, τα παιδιά που δεν έχουν επαρκείς γνώσεις για θέματα σεξουαλικής υγείας κινδυνεύουν πολύ περισσότερο να πέσουν θύματα σεξουαλικής εκμετάλλευσης και κακοποίησης (Milton, 2000 στο Γερούκη, 2006). Πιστεύουμε ότι το σχολείο μπορεί να παίξει σημαντικό ρόλο ως προς την πρόληψη τέτοιων φαινομένων και την προστασία των παιδιών.

Σκοπός των εκπαιδευτικών παρεμβάσεων σεξουαλικής αγωγής ήταν η σωματική, ψυχική και συναισθηματική υγεία των παιδιών/εφήβων. Μέσω του προγράμματός μας που είχε τίτλο «Σωματογνωσία – Σωματοπροστασία» οι μαθητές:

•             Έμαθαν για τα μέρη του σώματος, τις λειτουργίες τους και την ανάπτυξή τους δίνοντας ιδιαίτερη βαρύτητα και στις αλλαγές που έχει το σώμα τους καθώς μεγαλώνουν.

•             Έμαθαν τα ιδιωτικά μέρη στο σώμα τους καθώς και να διακρίνουν τον ιδιωτικό από τον δημόσιο χώρο και τις συμπεριφορές που επιτρέπονται σε κάθε περίπτωση.

•             Έμαθαν ποια είναι τα καλά – κακά αγγίγματα, τα καλά – κακά μυστικά ώστε να προφυλάσσουν τον εαυτό τους από τους άλλους (γνωστούς και αγνώστους).

•             Έμαθαν πού μπορούν να απευθυνθούν για να ζητήσουν βοήθεια.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον Δερματολόγο – Αφροδισιολόγο κ. Πετανίδη Σάββα, που στα πλαίσια του προγράμματος επισκέφτηκε το σχολείο μας και ενημέρωσε τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές για τις αλλαγές που συμβαίνουν στο δέρμα των εφήβων και πώς να τις αντιμετωπίζουν.

Στη συνέχεια μπορείτε να παρακολουθήσετε τα βίντεο με όλες τις παραπάνω δράσεις.

Μαθαίνουμε την “επιχειρηματικότητα”

Φέτος ενσωματώσαμε το Πασχαλινό μας Bazaar, που διοργάνωσε ο Σύλλογος Γονέων του σχολείου μαζί με τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές, στα πλαίσια του 3ου κύκλου των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων (Μάρτιος – Απρίλιος) που αφορούσε τη θεματική ενότητα «Δημιουργώ και Καινοτομώ – Δημιουργική Σκέψη και Πρωτοβουλία». Πιο συγκεκριμένα η βιωματική μας δράση εντάχθηκε στην υποενότητα «Επιχειρηματικότητα».

Μέσω της Επιχειρηματικής εκπαίδευσης επιδιώξαμε οι μαθητές μας να αποκτήσουν γνώσεις, δεξιότητες μάθησης, δεξιότητες ζωής που συμβάλλουν στην προσωπική εξέλιξη καθώς και στην κοινωνική τους ένταξη με τρόπο δημιουργικό. Επιπλέον, προσπαθήσαμε να ενθαρρύνουμε και την ανάπτυξη επαγγελματικών δεξιοτήτων των μαθητών μέσω βιωματικής άσκησης.

Από την υλοποίηση του προγράμματος αποκομίσαμε σημαντικά οφέλη! Καλλιεργήθηκε η αγάπη, ο σεβασμός, η εμπιστοσύνη, το ομαδικό πνεύμα καθώς και  κουλτούρα συνεργασίας μεταξύ των μαθητών και μεταξύ των μαθητών, των γονέων και των εκπαιδευτικών. Όλοι, μικροί και μεγάλοι ανέλαβαν κι από έναν μικρό ρόλο και ετοίμασαν με κέφι, μεράκι και χαρά τις δημιουργίες τους για το Πασχαλινό Bazaar αλληλεγγύης και αγάπης. Τέλος, μέσω των διάφορων εργαστηρίων έγινε προσπάθεια οι μαθητές να γνωρίσουν και να κατανοήσουν τον κύκλο της αγοράς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η συλλογική προσπάθεια ευοδώθηκε και τα έσοδα της επιχείρησης θα χρησιμοποιηθούν για την κάλυψη των αναγκών των μαθητών και του σχολείου!!

Μπορείτε να παρακολουθήσετε παρακάτω τα εργαστήρια που πραγματοποιήθηκαν.