Το σχολείο μας παρέλασε!

Με ιδιαίτερη επισημότητα, λαμπρότητα, αλλά και την δέουσα προσοχή για την τήρηση των μέτρων προστασίας από την πανδημία, πραγματοποιήθηκε στην Αλεξάνδρεια η μαθητική παρέλαση, τιμώντας την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου.

Το σχολείο μας ήταν στην κορυφή της παρέλασης και οι μαθητές μας καταχειροκροτήθηκαν απ’το πολυπληθές κοινό που παραβρέθηκε για να καμαρώσει της μαθητές των σχολείων της πόλης.

Πρόβα παρέλασης

Την Τρίτη 26 Οκτωβρίου οι μαθητές μαζί με τους εκπαιδευτικούς βγήκαν για λίγο από τις αίθουσες, για να κάνουν την τελική πρόβα για την παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου. Με προσήλωση στη διαδικασία αλλά και πολύ κέφι οι μαθητές μας το χάρηκαν ιδιαίτερα, όπως φαίνεται και στα παρακάτω χαρακτηριστικά στιγμιότυπα.

“Αθλούμαστε δημιουργικά”

8Η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Στο πλαίσιο του εορτασμού της 8ης Πανελλήνιας ημέρας σχολικού Αθλητισμού στις 24 Σεπτεμβρίου 2021 το σχολείο μας, το Ειδικό Δημοτικό Αλεξάνδρειας οργάνωσε και υλοποίησε αθλητικές δραστηριότητες και εκδηλώσεις  με κοινό σύνθημα : «Το Σχολείο σε κίνηση: Αθλούμαστε δημιουργικά».

Η εμπλοκή όλων των εκπαιδευτικών και των μαθητών ήταν ενεργή, ενώ βοήθησε και η μέρα αφού ήταν ηλιόλουστη. Στις δραστηριότητες τον κύριο λόγο είχαν το παιχνίδι, το τρέξιμο και γενικότερα οι δράσεις με περίσσευμα χαράς και κίνησης. Αυτή η όμορφη σχολική γιορτή έκλεισε με παραδοσιακούς και σύγχρονους χορούς, τηρώντας φυσικά όλα τα μέτρα ασφαλούς λειτουργίας των εκπαιδευτικών μονάδων για την πρόληψη και αποφυγή διασποράς του SARS-COV-2.