Δράση για την Παγκόσμια Ημέρα Νερού

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα του νερού στις 22 Μαρτίου πραγματοποιήθηκαν στο χώρο του σχολείου διάφορες δράσεις με σκοπό την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των μαθητών για την σπουδαιότητα του νερού ως το πολυτιμότερο αγαθό στον πλανήτη μας αλλά και για την ορθολογική χρήση του.

Έτσι λοιπόν οι μαθητές μας διδάχθηκαν τον κύκλο του νερού, τον τρόπο που έρχεται αυτό στα σπίτια μας και την σημαντικότητα της μόλυνσης και προστασίας του νερού για την επιβίωση όλων των οργανισμών.

Οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά και μέσα από βιωματικές δραστηριότητες (θεατρικό δρώμενο, παραμύθι της Νερουλίτσας, τραγούδια σχετικά με νερό) διασκέδασαν υιοθετώντας μια θετική στάση για τους τρόπους εξοικονόμησης του. Τέλος έφτιαξαν ένα στεφάνι όπου έμαθαν ότι το νερό κάνει κύκλο και επιστρέφει πάλι στη γη δίχως να χάνεται ποτέ αρκεί να ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!