“Αθλούμαστε δημιουργικά”

8Η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Στο πλαίσιο του εορτασμού της 8ης Πανελλήνιας ημέρας σχολικού Αθλητισμού στις 24 Σεπτεμβρίου 2021 το σχολείο μας, το Ειδικό Δημοτικό Αλεξάνδρειας οργάνωσε και υλοποίησε αθλητικές δραστηριότητες και εκδηλώσεις  με κοινό σύνθημα : «Το Σχολείο σε κίνηση: Αθλούμαστε δημιουργικά».

Η εμπλοκή όλων των εκπαιδευτικών και των μαθητών ήταν ενεργή, ενώ βοήθησε και η μέρα αφού ήταν ηλιόλουστη. Στις δραστηριότητες τον κύριο λόγο είχαν το παιχνίδι, το τρέξιμο και γενικότερα οι δράσεις με περίσσευμα χαράς και κίνησης. Αυτή η όμορφη σχολική γιορτή έκλεισε με παραδοσιακούς και σύγχρονους χορούς, τηρώντας φυσικά όλα τα μέτρα ασφαλούς λειτουργίας των εκπαιδευτικών μονάδων για την πρόληψη και αποφυγή διασποράς του SARS-COV-2.