Εργαστήρια Δεξιοτήτων 4ος Κύκλος 2022-2023

4 ος Θεματικός Κύκλος Εργαστηριών Δεξιοτήτων: Ζω καλύτερα- Ευ ζην

Υποενότητα: Οδική Ασφάλεια

Πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο για να δείτε ένα σύντομο βίντεο με επιπλέον υλικό.

Το πρόγραμμα «Μετακινούμαι με ασφάλεια» που υλοποιήθηκε, εντάσσεται στα πλαίσια του 4ου Θεματικού Κύκλου των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων «Ευ ζην» και συγκεκριμένα στην Υποενότητα Υγεία – Οδική Ασφάλεια. Σκοπός του προγράμματος ήταν να γνωρίσουν τους βασικούς Κανόνες Οδικής Κυκλοφορίας και να κατανοήσουν την αναγκαιότητα τήρησής τους, να αποκτήσουν σωστές συμπεριφορές ως πεζοί, ως επιβάτες.

Οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά και καλλιέργησαν τις δεξιότητες ζωής, της αυτομέριμνας, της επικοινωνίας, της συνεργασίας, της δημιουργικότητας, της πρωτοβουλίας και της υπευθυνότητας. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος δόθηκε έμφαση στα προσωπικά και οικογενειακά βιώματα των μαθητών από τη χρήση του δρόμου, ως πεζοί και ως επιβάτες οχήματος, σε Παρακάτω μπορείτε να δείτε μερικές φωτογραφίες από τα βιωματικά εργαστήρια που πραγματοποιήθηκαν.

Γνωρίσαμε τους βασικούς κανόνες του ΚΟΚ με παιγνιώδη τρόπο.

Γνωρίσαμε τις πινακίδες σήμανσης και τη σημασία τους.

Μάθαμε να κυκλοφορούμε με ασφάλεια ως πεζοί.

Μάθαμε να κυκλοφορούμε με ασφάλεια ως επιβάτες.